O virtualnoj izložbi

Način života stalno se mijenja i to je nemoguće izbjeći. I dok se čini da su ranijih stoljeća promjene bile postepene, druga polovica 20. stoljeća naglo je izbrisala dotadašnji sporiji ritam življenja u maruševečkom kraju, obezvrijedile znanja koja su se stoljećima prenosila s koljena na koljeno i vrijednosti koje su generacijama čuvane.

Cilj ove virtualne izložbe nije nostalgično promatrati i pogrešno romantizirati prošlo vrijeme. Ovom izložbom željeli smo zadržati sjećanje na svakodnevicu naših baka i djedova—njima potpuno običnu, a nama, tek nekoliko desetljeća kasnije, toliko stranu.

Nositelj projekta: Općina Maruševec

Uređivački odbor: Anica Šimunec, Sanja Kolenko i Mario Klapša

Dizajn i realizacija: LITOPS, obrt za upravljanje projektima i resursima

Ilustracije: Art Spark, obrt za ilustracije i grafički dizajn

Najvećim dijelom ova se izložba temelji na terenskom istraživanju i polustrukturiranim intervjuima s mještanima koji su živjeli sredinom 20. stoljeća. Svoj doprinos dali su:

Štefica Šimunec, rođena 1939. godine
Jagica Škarika, rođena 1947. godine
Barica Bašić, rođena 1950. godine
Marica Kanjir, rođena 1950. godine.

Izložbu čine fotografije iz privatnih obiteljskih albuma te privatni dokumenti. Fotografije i dokumenti su ustupljeni za promicanje baštine maruševečkog kraja. Prikupljanju starih fotografija uvelike je doprinijelo Kulturno umjetničko društvo “Klaruš” Maruševec, kojem ovim putem zahvaljujemo, kao i svima koji su se odazvali. Preuzimanje i daljnje korištenje bilo koje fotografije ili dokumenta nije dozvoljeno. Fotografije su ustupili Sanja Kolenko, Davor Gregur, Davorka Klapša, Tomica Hainž, Barica Bašić, i Anica Šimunec. Dokumente je ustupio Davor Gregur.

Ilustracije objavljene u ovoj izložbi vlasništvo su Naručitelja i Ilustratorice. Preuzimanje i korištenje ilustracija u bilo koje svrhe nije dozvoljeno.

Osim terenskog istraživanja, za realizaciju ove izložbe korištena je i literatura:
Belaj, Vitomir. Hod kroz godinu: pokušaj rekonstrukcije prahrvatskog mitskog svjetonazora. Golden marketing – Tehnička knjiga. 2007., Zagreb
Belaj, Vitomir. Priprema lana i konoplje za dobivanje pređe u okolici Varaždina. U “Godišnjak Gradskog muzeja Varaždin, broj 2-3”, 1963., str 121-135.
Bauk Pecotić, Lidija. Kneja. Mozaik knjiga. 1999., Zagreb.
Črepinko, Ivan. Maruševec. TIVA, Varaždin, 2002.
Gavazzi, Milovan. Baština hrvatskog sela. Otvoreno učilište. 1993., Zagreb.
Dragić, Marko. Badnja noć u folkloristici Hrvata. U “Croatica et Slavica Iardetina”, 2010., Zadar, str. 229-264.
Jagić, Suzana. Povijesne okolnosti osnutka pučkih škola u Višnjici, Ivancu, Maruševcu i Bednji 1839. godine. U “Kaj XLII, Zagreb 4-5, 2009., str. 115-126.
Mrvoš, Barbara. Poklade kao zrcalo katoličke moralnosti u staroj kajkavskoj književnosti. U “Kroatologija vl. 3, no.2”, 2012., str. 65-83.
Vinščak, Tomo. Vjerovanja o drveću Hrvata. Naklada Slap, 2002., Jastrebarsko.

Novine:
Hrvatsko jedinstvo, 1937.-1945., digitalizirano izdanje
Varaždinske vijesti, 1945.-1965., digitalizirano izdanje

Okvir finalno
error: Sadržaj je zaštićen